Ważne jest, aby zrozumieć, że depresja to choroba, a nie słabość charakteru czy lenistwo. Ci, którzy mają depresję, rozumieją ból i cierpienie, jaki powoduje i jak wpływa na umysł, ciało i postrzeganie codzienności.
Depresja jest zaburzeniem psychicznym, w którym osoba zaczyna odczuwać smutek i niemoc wobec większości aspektów życia. Nieustannie tkwi w przygnębieniu i nie jest w stanie w pełni cieszyć się życiem.
Uczucie smutku z powodu pewnych wydarzeń życiowych jest naturalną ludzką emocją i dotyka każdego z nas, jednak jeśli jednostka zaczyna czuć się samotna i przygnębiona zbyt długo (tygodnie/miesiące), może oznaczać to depresję kliniczną.
Jakie są oznaki i objawy depresji?
Jeśli nie masz pewności, jak wygląda depresja, oto kilka charakterystycznych objawów:
niski nastrój, uczucie smutku, rozdrażnienia lub złości,
mniej energii do codziennych aktywności,
utrata zainteresowania lub przyjemności z czynności, które kiedyś lubiłaś/lubiłeś,
znaczny spadek koncentracji mający wpływ na wyniki w nauce i efektywność w pracy, zwiększona męczliwość,
zaburzony sen,
utrata (lub wzrost) apetytu,
utrata wiary w siebie,
poczucie winy lub bezwartościowości,
rozdrażnienie, łatwe wpadanie w gniew, frustrację,
mniejsze zainteresowanie seksem,
myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie.
Co zrobić, jeśli masz utrzymujące się (min. 2 tygodnie) objawy depresji?
Znajdź dobrego specjalistę i uzyskaj jego pomoc. Wczesna interwencja psychoterapeuty może mieć duży wpływ na kontrolowanie i zmniejszenie objawów. Im szybciej uzyskasz pomoc, szybciej poczujesz ulgę i odzyskasz radość z życia. W Balans Psychoterapia mamy zespół profesjonalistów zdrowia psychicznego, którzy specjalizują się w depresji. Skontaktuj się z psychoterapeutą i uzyskaj potrzebną pomoc.
Jak rozpoznać u kogoś oznaki depresji?
Osoba przechodząca depresję niekoniecznie musi pokazywać na zewnątrz wyraźne objawy chorobowe. Jednak wciąż istnieją pewne oznaki, które możesz rozpoznawać jako charakterystyczne dla zaburzenia depresyjnego. Na przykład, zachowanie danej osoby ostatnio się zmieniło, nie spędza czasu z ludźmi tak często jak kiedyś, izoluje się, przez większość czasu wygląda na zmęczoną i przygnębioną, łatwo się irytuje, często jest niespokojna, schudła lub przytyła. Jeżeli podejrzewasz, że ktoś w Twoim otoczeniu może zmagać się z depresją, zachęć go do szukania profesjonalnej pomocy psychoterapeuty lub psychiatry.
Gdy zauważysz u siebie zmianę, jakby życie już Cię nie cieszyło i straciło sens – podejmij odpowiednie kroki. Nie czekaj, aż sytuacja się pogorszy; nie czekaj, aż znaki staną się „niebezpieczne”. Wczesna diagnoza i szybkie leczenie mogą zapewnić dobre samopoczucie psychiczne.